293-820-RC
Mfr.Part #
293-820-RC
Manufacturer
Xicon
Package/Case
Datasheet
293-820-RC
Description
RES 820 OHM 5% 1/2W AXIAL
Stock
854
Manufacturer :
Xicon
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Carbon Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
820 Ohms
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±5%